קורות חיים. אחרת

קורות החיים בפורמט המוכר והידוע פורסים בפני הקורא את הניסיון התעסוקתי שלנו, את ההכשרות והתארים שלנו. אבל זה לא מספיק. ויותר מזה, זה יכול ליצור כמה בעיות משמעותיות. למחפש העבודה ולמעסיק יחד.

ניסיון הוא (ממש) לא כל הסיפור

עולם העבודה החדש הוא עולם היברידי, נזיל, משתנה במהירות וחוצה דיציפלינות. ולמרות זאת, אנחנו מוצאים את עצמנו פעמים רבות, חסומים בפני אפשרויות מסוימות כי לא צעדנו עד כה ב"מסדרון הצר" וה"נכון" של הניסיון.

הניסיון שלנו, מעיד בעיקר על מה שכבר עשינו. הוא לא מעיד על מה שאנחנו יכולים לעשות, ובוודאי שלא על מה שאנחנו רוצים לעשות. ויותר מזה, הוא לא מציג את המהות התעסוקתית שלנו- מה המטרה שלשמה אנחנו רוצים ויודעים לפעול, מה הערך המרכזי והייחודי שאנחנו יכולים להביא לארגון ואילו תנאים הכרחיים לנו על מנת שנוכל לספק את הערך הזה במלואו.  ערך אותו אנו יכולים להביא לידי ביטוי בתחומים מאוד שונים ומגוונים. ערך שמתבסס על יכולות ומוטיבציה ולא רק על ניסיון.  

כדי להבין את משמעות ההפסד שמייצר מיקוד יתר בניסיון, כדאי להסתכל רגע על התמונה הרחבה יותר של תהליכי המיון. 

הדדיות זה כל הסיפור

ישנן תפיסות קיימות אודות תהליכי מיון היוצרות לא מעט מורכבויות עבור הצדדים המבקשים למצוא לעצמם בסך הכל "שידוך טוב".

שנים חינכו אותנו שהראיון הוא חד צדדי. המועמד מטרתו להרשים והמגייס מטרתו להתרשם ולהכריע בסוגיית ההתאמה. המועמד מטרתו להתאים את עצמו ככל הניתן למשרה בתהליך המיון ולשכנע שהוא האדם הנכון, המגייס מטרתו לנסות לזהות ולהבדיל בין המזייפים לבין המתאימים האמתיים.
מי אמר שככה זה צריך להיות? ובעיקר, למה?
אנחנו כעובדים רוצים לעבוד במקום המתאים לנו ביותר. כזה שהולם את האישיות שלנו ושיכול לספק את הצרכים שלנו, לא פחות מכך שהארגון רוצה את העובדים שהכי מתאימים לו.

כאשר ההלימה ההדדית גבוהה גם אנחנו וגם מקום העבודה נהיה מרוצים לאורך זמן. אנחנו נהיה במיטבנו, נהנה מהעשייה שלנו, נצליח בה ונשאר במקום העבודה לאורך שנים. מקום העבודה ירוויח עובדים מלאי מוטיבציה, מחויבים, נאמנים, יצירתיים ואפקטיביים. כשההלימה נמוכה או כאשר ישנם פערים שאינם מדוברים ומטופלים, התסכולים לא מאחרים להגיע ומערכת היחסים מגיעה לסיומה בשלב מוקדם יותר מהמצופה ולעתים גם בטונים צורמים.

על מנת לאפשר בחינה מדויקת ככל הניתן של ההלימה ההדדית צריך ששני הצדדים ינהגו בשקיפות מרבית ויראו את התהליך כתהליך היכרות הדדי יותר מאשר מיון חד צדדי. מחפשי העבודה יוכלו להציג את המהות המקצועית שלהם ומקומות העבודה את המציאות התעסוקתית אותה הם מציעים.  כך יוכלו להיחסך לנו זמן ועגמת נפש במקומות בהם הפערים גדולים. מצד שני, במידה ונראה התאמה ראשונית המבוססת על המהות התעסוקתית ולא רק על ניסיון קודם או דרישות סף- נדע להצביע עליה בצורה תכליתית, להציג אותה בבהירות למגייסים ולקדם את עצמנו בצורה הבטוחה והאסרטיבית ביותר.

להציג את מי שאנחנו ולהכיר תפקידים באופן מלא

את קורות חיים. אחרת ואת הגדרת תפקיד. אחרת פיתחנו מתוך ההבנה שצריך להשלים את התמונה. כדי שנוכל להציג מי אנחנו באמת ולאפשר לנו ולמעסיקים לבחון יחד את מידת ההלימה בינינו. 

בסופו של דבר, האינטרס של שני הצדדים הוא משותף והוא שתהיה הלימה אמיתית ומקסימלית בנינו לבין התפקיד והארגון. לשם כך, לא מספיק להציג רק את הניסיון שלנו, עלינו למצוא דרך להציג למעסיק מי אנחנו ומה אנחנו באמת יכולים (ורוצים) להביא לתפקיד ולארגון.

דוגמא לקורות חיים. אחרת:                                                    

דוגמא להגדרת תפקיד. אחרת:

סופי.png
ק.ח. אחרת חדש קלאסי- להט ראשון.jpg