למה אנחנו מתקשים לקבל החלטות תעסוקתיות?

הרבה פעמים, אנו מוצאים את עצמנו מתייסרים כשאנחנו עומדים בפני החלטה הנוגעת לקריירה שלנו. איכשהו, בתחום הזה

הקושי מרגיש כל כך גדול, שלפעמים אנחנו פשוט רוצים להפקיד את ההחלטה אצל מישהו אחר ושהוא יחליט עבורנו. ואם אפשר, אז גם שזו תהיה ההחלטה הכי מדויקת וטובה עבורנו. כי מי יודע יותר טוב על שוק העבודה ועלינו מאשר מישהו אחר. 

הדבר המדהים הוא שישנן החלטות לא פחות גדולות בחיים, שאנחנו שמחים ומתעקשים לקבל בעצמנו. ההחלטה עם מי לחיות בזוגיות, או ההחלטה איפה לגור, הן החלטות שמגיל צעיר אנחנו מתעסקים בהן ומתקדמים לאט לאט, תוך איסוף יידע והתנסות מתמשכים, עד לנקודת ההכרעה . יכול להיות בהחלט שנתייעץ או נעזר באחרים, אבל לרוב נשמור בקנאות על העצמאות שלנו בקבלת ההחלטה עצמה. 

 

אז מה ההבדל בין החלטה תעסוקתית להחלטות גדולות אחרות ולמה זה קשה לנו יותר כשזה נוגע לעולם העבודה? 

ההבדל בין החלטה להימור

​כדי לקבל החלטה בנוחות ובתחושה שלמה, אנחנו צריכים: מידע רלוונטי ומקיף וכלים לנתח את המידע הזה ולהוציא ממנו את העיקר. 
הימור זו פעולה שאנו מבצעים כשחסר לנו חלק גדול מהמידע או שאין לנו את הכלים לנתח אותו ולהשתמש בו בצורה אפקטיבית ויעילה. 

בתחום הקריירה, רובנו לא קיבלנו, לאורך חיינו, את הכלים המותאמים לבחינה ולהבנה של עולם העבודה החדש. ויותר מזה, וזה אולי בסיס הקושי, לרובנו יש פערי מידע משמעותיים הקשורים לעולם התעסוקה של היום.

אנחנו מסווגים את פערי המידע האלו לשני סוגים: 

המידע הפנימי שקשור למעשה בנו ויכול להיות נגיש לנו מתוך עצמנו: מה אני רוצה? מה דרוש לי על מנת שאהיה במיטבי ואיהנה מהעשייה שלי? מהו הערך הייחודי אותו אני יכול ורוצה להביא למקום עבודה? 
אלו שאלות פשוטות לכאורה, אבל בעצם חשובות מאין כמוהן כדי לקבל החלטה שטובה ונכונה לנו. למרות זאת, רבים מאיתנו לא עוצרים לשאול אותן וגם אם הן נשאלות, לעיתים אנו מתקשים לענות עליהן בצורה ברורה.

המידע החיצוני הוא כל המידע הקשור באפשרויות העומדות בפנינו. הרבה פעמים אנחנו לא יודעים אילו אפשרויות עומדות בפנינו ומי מהן באמת מתאימה למידע הפנימי, כלומר, למה שאני רוצה.

 

כאשר חסר לנו מידע רב כל כך הנוגע להחלטה, אנו מרגישים שאנחנו מהמרים יותר מאשר מקבלים החלטה מושכלת. ובצדק. ורובנו, שונאי סיכונים.

 

הדרך לצמצם את פערי המידע ולהתקדם אל עבר החלטה

הדבר הראשון שנרצה לעשות הוא לצמצם את פערי המידע הפנימי. 
כאשר אנחנו יודעים להגדיר בצורה ברורה מה אנחנו רוצים ומה חשוב לנו,  קל לנו יותר למקד מאמצים בצמצום פערי המידע החיצוניים. 

המידע הפנימי הופך עבורנו למצפן ומסייע לנו לשמור על כיוון, למצוא את הדרך ולבחון אותה ביחס אליו.

המשימה היא, אם כך, לחלץ את המידע הפנימי ולהפוך אותו לכלי פשוט לשימוש. זה יסייע לנו לנתב את הדרך המקצועית שלנו תוך איסוף מתמיד של מידע, גם פנימי וגם חיצוני. המידע הזה ימשיך לסייע לנו לדייק את דרכנו בכל שלב של ההתפתחות וההשתנות של הקריירה שלנו. וזה מה שיהפוך בסופו של דבר את ההחלטות התעסוקתיות שלנו מחצי הימורים להחלטות מושכלות, המבוססות על מודעות עצמית ואיסוף מידע אפקטיבי. 
ובעיקר, זה מה שיגרום לנו להרגיש שאנחנו יכולים ומסוגלים לקבל את ההחלטות האלו הרבה הרבה יותר בקלות.